13 wydziałów we Wrocławiu oraz trzy – w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu
Politechnika Wrocławska znalazła się na trzecim miejscu w zestawieniu firmy Sedlak&Sedlak, która badała oferty pracy i wysokość zarobków absolwentów polskich uczelni (za rok 2015) – 25 proc. jej absolwentów zarabia średnio ponad 9,9 tys. zł.
Aż 70 proc. młodych inżynierów z dyplomem Politechniki znajduje pracę w trzy miesiące po zakończeniu studiów, kolejne 20 proc. najwyżej do pół roku. Według jednego z innych zestawień największa na Dolnym Śląsku techniczna szkoła wyższa jest druga w Polsce, której absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. Wiele osób jeszcze w trakcie studiów znajduje pracę w swoich specjalnościach.
Do najbardziej popularnych kierunków studiów od lat należą: architektura, informatyka (także w języku angielskim), budownictwo, geodezja i kartografia, cyberbezpieczeństwo i inżynieria kwantowa. Wrocławską uczelnię wybierają młodzi ludzie z całej Polski, indeksy Politechniki ma coraz więcej obcokrajowców.
13 wydziałów we Wrocławiu oraz trzy – w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu
studentek i studentów kształci się na PWr
koła naukowe oraz 19 organizacji i 14 agend kultury
partnerów umów o współpracy z 49 krajów
Politechnika dynamicznie się rozbudowuje. Ultranowoczesne pracownie, sale wykładowe i ćwiczeniowe oraz laboratoria mają do dyspozycji m.in. studenci chemii, górnictwa, mechaniki i budowy maszyn, informatyki, mechatroniki, elektroniki. Z myślą o ich czasie wolnym i rekreacji powstała Strefa Kultury Studenckiej, wielofunkcyjny obiekt zarządzany przez samorząd studentów. Wrocławianie bardzo polubili promenadę nad Odrą z plażą, boiskami do siatkówki, infrastrukturą przydatną wodniakom. Wyremontowany budynek dawnej stanicy znowu pełni tę funkcję – to baza wioślarzy, którzy systematycznie startują udział w regatach w całej Polsce.
Uczelnia ściśle współpracuje z przemysłem. Funkcję łącznika naukowców z biznesem pełni Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (Bibliotech). Duży nacisk kładziony jest na praktyczne umiejętności, na części kierunków są realizowane studia dualne (wtedy studenci dzielą czas między zajęcia a pracę w wybranej firmie). Poza tym PWr ma umowy partnerskie z ponad trzystoma uczelniami technicznymi na całym świecie, do których regularnie wyjeżdżają wykładowcy, doktoranci i studenci.
Wykładowcy PWr angażują doktorantów i studentów do swoich projektów, często o charakterze międzynarodowym. Politechnika jest atrakcyjna także dla cudzoziemców. Jej indeksy ma dzisiaj kilkuset młodych ludzi z zagranicy. W ciągu roku akademickiego realizowany jest program Visiting Professors - to spotkania, wykłady i warsztaty z wybitnymi uczonymi z całego świata.
Nagrody polskich i międzynarodowych instytucji, medale oraz granty często zdobywają uczeni związani z Politechniką Wrocławską: matematycy, informatycy, chemicy. Absolwenci PWr osiągają sukcesy o międzynarodowej skali. Architekt Zbigniew Maćków jest regularnie nagradzany za swoje projekty, m.in. był nominowany do prestiżowej nagrody Miesa Van Der Rohe, wśród zaledwie kilkudziesięciu innych przedsięwzięć z całej Europy.
Studenci Politechniki mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w 156 kołach naukowych oraz ponad 50 organizacjach i agendach kultury. Oczywiście, większość to zespoły złożone z pasjonatów techniki, ale przyszli inżynierowie sprawdzają się także w grupach teatralnych, orkiestrze, klubie filmowym. Studenckie zespoły działają dzisiaj jak dobrze naoliwione machiny, a zadania, które realizują to doskonałe, praktyczne dopełnienie akademickiej wiedzy przyswajanej w salach wykładowych.
Przykład? PWR Racing Team to kilkudziesięcioosobowa grupa pasjonatów motoryzacji. Ich bolidy wygrywają wyścigi w USA, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Czechach. Doświadczenie i umiejętności młodych wrocławian doceniają specjaliści z najwyższej półki. Jeden z liderów zespołu - Łukasz Horanin, został zaangażowany do teamu konstruktorów Formuły 1 w stajni Ferrari.
Komora bezodbiciowa (SAE) w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Politechniki Wrocławskiej. Sprawdzane są tu kamery, dyktafony, aparaty fotograficzne, pralki czy zmywarki. Prowadzone są tam również badania o charakterze wojskowym.
Historycznie Politechnika Wrocławska jest spadkobierczynią działającej w przedwojennym Breslau niemieckiej Königliche Technische Hochschule oraz intelektualnego dziedzictwa Politechniki Lwowskiej (twórcami i pierwszymi organizatorami byli jej profesorowie i studenci). Jeszcze w 1945 r. w przejętym przez Polaków Wrocławiu uniwersytet i politechnika działały jako jedna instytucja. Jednak szybko się rozdzieliły i zaczęły funkcjonować jako odrębne uczelnie.
Pierwszy powojenny wykład na Politechnice wygłosił 15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski, profesor Politechniki Lwowskiej. Słuchaczami byli studenci IV Oddziału Elektrycznego Wydziału Mechaniczno-Elektrotechnicznego. Data rozpoczęcia roku akademickiego nie była przypadkowa – 15 listopada 1877 r. we Lwowie ruszyła Cesarsko-Królewska Szkoła Politechniczna, poprzedniczka Politechniki Lwowskiej. We Wrocławiu na czterech wydziałach naukę rozpoczęło 526 osób. Na pamiątkę tamtego wydarzenia co roku 15 listopada obchodzone jest wrocławskie Święto Nauki.
Mamy po 26 lat i szuflady pełne pomysłów do realizacji na dwa lata do przodu. Nie wybiegamy w przyszłość dalej niż na pięć lat, bo technologia błyskawicznie się zmienia.
Ratuję świat przed inwazją plastiku, ale moimi superbohaterami są bakterie żyjące w jelitach larw niewielkich chrząszczy, mączników młynarków.
Opracowałem biometryczną klawiaturę, która potrafi rozpoznać swojego właściciela.
Staramy się wpływać na kształt przestrzeni miejskiej, brać udział w dyskusji o przyszłości Wrocławia.
Wrocław jest dobrym miejscem do uprawiania nauki, prowadzenia badań w wielu dziedzinach.